Boże Narodzenie jest świętem liturgicznym, obchodzonym dopiero od VI w. n. e,. Wiele symboli i obyczajów z nim związanych zostało zaczerpniętych z wierzeń pogańskich. Dawniej na ten czas w domach ustawiano m.in. snopy zboża, pod stół kładziono siano, na drzwiach wieszano gałązkę drzewa iglastego, a pod sufitem wieszano tzw. podłaźnik, zwany bożym drzewkiem, czyli ścięty czubek, bądź gałąź drzewa iglastego, ozdobiony specjalnie wybieranymi malutkimi jabłuszkami, wstążkami, ozdobami z papieru lub upieczonymi ciastkami.
Obecnie czas świąteczny nierozerwalnie związany jest z tradycją bogatego przystrajania domów, mieszkań, a najpopularniejszą ozdobę stanowi choinka. Zwyczaj jej zdobienia sięga XVI wieku. Narodził się on w niemieckiej Alzacji i bardzo szybko rozpowszechnił się w innych krajach. Dawniej nie wieszano jednak na choince niczego przypadkowo: słodycze, kruche ciasteczka, cukierki w kształcie długich sopli. Pierniczki wieszano, by zapewnić miłość, dobrobyt i przychylność sił nadprzyrodzonych oraz długie i zdrowe życie domowników. Łańcuch – klejony przez łączenie kółeczek z kolorowych papierków, bibuły lub słomy musiał być na tyle długi, by dokładnie oplatać choinkę od szczytu do dołu, co według wierzeń scalało rodzinę, pomagając utrzymać jedność i nierozerwalność więzów rodzinnych.
Dzwoneczki – wieszając je na choince, wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo pomyślnych i radosnych wieści, a według tradycji chrześcijańskiej zwiastowały radość z pokonanego zła. Wykonywane były z tektury i oklejane złotym bądź srebrnym papierem.
Figurka Anioła –miała chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami. Aniołki wieszane na choince opiekowały się domem, ich głowy robione były z wydmuszek jaj lub z papieru i doklejano im bibułkowe sukienki i skrzydła.
Jabłka – symbolizowały biblijny owoc prosto z raju, którym wąż kusił Adama i Ewę. Wieszano te małe i średniej wielkości, koniecznie czerwone i twarde, co miało zapewnić domownikom zdrowie i urodę.
Światełka – świeczki symbolizowały światła dla błądzących pogan, miały chronić przed złem, ciemnością i odwracać ludzką nieżyczliwość.
Gwiazda – umieszczana na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Trzem Królom.
Orzechy włoskie- miały zapewnić dobrobyt, siłę oraz mądrość. Wieszano je, wbijając w każdy cienki drucik i zawijając w sreberka, kolorowe papierki lub wkładano do koszyczków z pudełek po zapałkach.
Nowoczesny akcent nawiązujący do jabłek to piękne szklane bombki. Warto pamiętać, iż czerwień, zieleń i żółty to barwy Bożego Narodzenia symbolizujące krew Chrystusa, nadzieję oraz życie i dlatego przodują w kolorystyce ozdób świątecznych.
Nie tylko jednak dekoracje mają swoją symbolikę i znaczenie, w wielu kulturach bowiem drzewo, zwłaszcza iglaste jest symbolem życia i odradzania się, trwania oraz płodności. W Polsce najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym jest świerk pospolity oraz niegubiąca igieł jodła pospolita. W sprzedaży coraz częściej możemy spotkać również inne gatunki, takie jak świerk kłujący, świerk serbski oraz jodła szlachetna lub kaukaska.
Ozdobione zgodnie z tradycją naszych pradziadów wnętrza, zawsze będą niebanalne, w zgodzie z naturą i stworzą niepowtarzalną, świąteczną atmosferę.