O koronie w architekturze

By in , , ,
1120
O koronie w architekturze

OSCAR NIEMEYER. CZŁOWIEK, KTÓRY ZBUDOWAŁ BRASILIĘ.

W osobie Niemeyera odszedł projektant określany mianem nestora światowej architektury, który stanowił żywy łącznik między współczesnością, a heroicznym okresem kształtowania się ruchu nowoczesnego. Gdy zaczynał samodzielną pracę w połowie lat 30. XX wieku, triumfy nadal święciła modernistyczna “biała architektura”. Współpracował z Le Corbusierem przy projekcie gmachu Ministerstwa Edukacji w 1936 roku, współtworzył fundamenty południowoamerykańskiej wersji modernizmu. Wreszcie, w drugiej połowie lat 50. nowa stolica kraju- Brasilia, zaczęła zapełniać się gmachami publicznymi jego autorstwa. W międzyczasie świat odrzucił sformułowane przez CIAM doktryny modernistyczne, a kilka lat później Charles Jencks ogłosił śmierć ruchu nowoczesnego. Nastały nowe czasy, w których określane mianem formalistycznych, realizacje Niemeyera nierzadko były poddawane ostrej krytyce. Gdy europejska prasa nazywała Brasilię “sztucznym miastem”, “triumfem snobizmu i próżności”, on sam z uporem powtarzał:
“Nam się podoba architektura Brasilii. Miasto jest dumne, jak przystało na prawdziwą stolicę”.

“Pragnąłem, żeby nowa stolica była w przyszłości zaskoczeniem i źródłem silnych wzruszeń dla zwiedzających. Miałem w pamięci plac Św. Marka z Pałacem Dożów, katedrę w Chartres i inne monumentalne zabytki, które właśnie zwiedziłem. Dzieła te wywierają wstrząsające wrażenie przez swoje piękno i śmiałość realizacji, a elementy techniczne i funkcjonalne nie mają wpływu na doznane wzruszenia. Działa jedynie nieprzemijające piękno plastyczne, pełne uroku i poetyckiego polotu”.

archiwum BRYLA.pl 07-10-2012 “Kilka słów o Oskrze N. (1907-2012)

Katedrze nadał kształt kojarzony z KORONĄ cierniową Chrystusa. Jako materiał budowlany posłużyły zbrojony beton i szkło. Powstała budowla na planie betonowego okręgu o wysokości 3 m, tworzącego ścianę nawy głównej, która ma 71 m średnicy. Wyrasta z niej szesnaście potężnych, betonowych przypór o masie 90 ton każda, które wyginają się do środka, łącząc się pośrodku sklepienia, położonego na wysokości 31 m nad posadzką świątyni. Betonowe przypory stykają się, po czym rozchylają się na zewnątrz tworząc krąg. W środku korony ustawiono wysoki, smukły krzyż. Wokół korony, na betonowej płycie o średnicy ok. 12 m, ustawiono duże, indywidualnie opracowane posągi apostołów. Przestrzeń pomiędzy przyporami wypełniono niebiesko-białymi witrażami, które zaprojektowała Marianne Peretti w celu stworzenia gry świateł wewnątrz świątyni.

Pod sklepieniem zawieszono duże, wykonane z aluminium rzeźby aniołów sprawiających wrażenie, jakby były w locie. Autorem tych aniołów był czołowy rzeźbiarz brazylijski Alfredo Ceschiatti (zm. 1989). Jego dziełem są też posągi czterech ewangelistów, ustawione przed wejściem do świątyni.

Katedra została ukończona i konsekrowana 31 maja 1970, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele lat. Otrzymała wezwanie patronki Brazylii, Matki Bożej z Aparecidy.

Katedra pod wezwanie patronki Brazylii, Matki Bożej z Aparecidy
Wnętrze z niebiesko-białymi witrażami, które zaprojektowała Marianne Peretti.
 Alfredo Ceschiatti  autor podwieszonych pod sklepieniem aniołów.
 Alfredo Ceschiatti  autor czterech posągów ewangelistów, ustawionych przed wejściem do świątyni.
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *