Nadchodzi zimowa biel

By in
286
Nadchodzi zimowa biel

Krótko o symbolice i skojarzeniach
W kulturze zachodniej ze względu na swoją jasność biel utożsamiano
z czystością oraz z niewinnością. W Chinach i wielu innych krajach azjatyckich kolor biały jest kojarzony ze śmiercią tak jak czarny
w kulturze zachodu. Z tego powodu jego używanie jest unikane
w codziennym życiu. Kultura Beduinów i innych plemion koczowniczych łączy ten kolor z mlekiem, które jest dla nich bardzo ważnym towarem i pożywieniem. Dlatego biały kojarzony jest tam z pomyślnością i dobrobytem. Tradycyjnie noszone przez nich stroje męskie również są białe. W buddyzmie biały jest jednym z sześciu najważniejszych kolorów i jest częścią flagi buddyjskiej. Oprócz czystości podobnie jak w kulturze europejskiej ma dodatkowe znaczenie i symbolizuje również wiedzę i proces uczenia. Biały jest także symbolem nowego początku, w języku funkcjonuje wyrażenie „zacząć z czystą kartą”. Oznacza ono rozpoczęcie przez kogoś nowego rozdziału w życiu bez obciążenia przeszłością, podobnie, jak nie jest nią obarczona biała niezapisana kartka papieru.  Z tego powodu jest on również łączony z czystym umysłem
i kreatywnością. Te pozytywne skojarzenia powodują, że biały utożsamiany jest z dobrem i występuje w kontrze do koloru czarnego utożsamianego
z kolei ze złem. Natomiast psychologia wskazuje, że może wywoływać on
w ludziach zarówno reakcje pozytywne, jak i negatywne. Pozytywnymi są wymienione wyżej skojarzenia z czystością, niewinnością i higieną. Negatywne wiążą się z tym, że zbyt wiele koloru białego w otoczeniu wiąże się z uczuciami zimna, wyobcowania i osamotnienia.

W architekturze wnętrz
Biel w architekturze wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Ze względu na swoją uniwersalność jest jednym z najczęstszych wyborów kolorystycznych podczas urządzania mieszkania. Poza swoim uniwersalnym charakterem – pasuje wszak do każdego rodzaju wnętrz. Cechuje go klasa, styl i elegancja – wykorzystany w umiejętny sposób, może zmienić wnętrze w prawdziwy klejnot konesera szykownych wnętrz.

Zalety bieli
Podstawową zaletą bieli jest jej jasność. Sprawia ona wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni i można jej użyć w każdym wnętrzu. Ważne, by odcień był dobrze dopasowany do przeznaczenia danego pokoju. Sama barwa bowiem dzieli się na wiele odcieni, określanych jako temperatury typowych źródeł światła:
2000 K – światło świecy i lampy naftowej
2700 K – żarówka wolframowa
2900-3200 K – lampa halogenowa (żarówka halogenowa)
3000-4000 K – barwa neutralnie biała
4000-5000 K – barwa lekko-chłodnobiała
5000-5500 K – światło typowo dzienne
6000 K – niebo z białymi chmurami
7000 K – zachmurzone niebo
8000 K – mgła
10000 K – bezchmurne niebo zimą w południe
20000 K – błękitny nieboskłon w krajach południowych latem w południe.

Podstawowy podział na odcienie to biel ciepła z odcieniem żółtego i chłodna biel z zabarwieniem koloru niebieskiego. Ta pierwsza idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach dziennych, nada salonowi przyjemnej, ciepłej atmosfery, a w sypialni wywoła uczucie komfortu i intymności. Zimny odcień bieli natomiast dobrze sprawdzi się w łazience czy gabinecie.
Funkcjonalność bieli polega na nieskończonej możliwości połączeń z innymi kolorami, fakturami, wzorami – kluczem jest tutaj umiejętność estetycznego skomponowania elementów i doboru odpowiednich jej odcieni. Łączenie w jednym pomieszczeniu kilku odcieni bieli może spowodować odczucie zżółknięcia czy zestarzenia się danego przedmiotu. Biel odbija promienie słońca co sprzyja rozjaśnieniu wnętrz i ich nie nagrzewaniu się. Stąd białe domy i odzież w krajach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni w cieniu.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *