Często Inwestorzy zadają mi pytanie: co to jest System NCS i dlaczego z niego korzystam?
Otóż, System NCS, został opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute, jest logicznym porządkiem barw. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów na świecie. Na podstawie licencji korzysta z niego około 1000 przedsiębiorstw w 60 krajach. Pozwala on opisać wszelkie wyobrażalne kolory, niezależnie od materiału, faktury, receptury itp. oraz nadać im jednoznaczną notację symboliczną, co pozwala je analizować, wytwarzać i kontrolować oraz przekazywać dane o kolorze między producentami, projektantami i ich klientami.
System NCS bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli (W), czerni (S), żółci (Y), czerwieni (R), błękitu (B) i zieleni (G). Symboliczna notacja opiera się na procentowej relacji między nimi, a kolorem badanym. Kolor (Hue) opisujemy przez procentową relację do dwóch najbliższych podstawowych kolorów chromatycznych. Ponadto podajemy sczernienie (Blackness) oraz chromatyczność (Chromaticness), czyli stopień nasycenia danym kolorem. Numer koloru określa jednocześnie konkretną lokalizację w trójwymiarowym modelu przedstawianym jako podwójny stożek, zwany przestrzenią barw NCS.
Oto przykład zapisu dla odcienia barwy S 2050-R50B:
- S – druga edycja katalogu NCS, a jednocześnie kolekcja standardowa,
- 2050 – odcień, na który składają się Blackness, czyli sczernienie (s) i Chromaticness, czyli chromatyczność (c), tutaj odpowiednio 20% i 50%, Whiteness, czyli zbielenie (w) podane jest w domyśle i można je obliczyć według wzoru: w = 100 – (s + c), zatem tutaj mamy go 30%,
- R50B – kolor (Hue), tutaj niebieskiego B jest 50% i czerwieni pozostałe 50%, inaczej jest to kolor czerwony w 50% zniebieszczony.
Dla dla architekta wnętrz i Inwestora wybór koloru z Systemu NCS jest korzystny, ponieważ pozwala wskazać wybrany kolor bez narzucania określonej marki farb. Tacy producenci jak np.:
Beckers oferuje min.; możliwość korzystania z komputerowego systemu barwienia, co daje pełną gamę odcieni każdego koloru.
Wybrana notacja z palety NCS to symboliczna nazwa koloru, który może zostać wymieszany przez kilku producentów, co pozwala Inwestorowi wybrać najbardziej atrakcyjną cenę, bądź określone właściwości bazy.
Są na rynku również tacy producenci, którzy mają opracowane własne palety barw, jak np: marka MAGNAT, ich wzornik nazywa się MCS (Magnat Colour System), czy Tikkurila Symphony.
Co to oznacza dla Inwestora?
Nic innego, jak przywiązanie do jednej marki, brak możliwości porównania cen. Nie twierdzę, że jakość produktów jest inna, wiem na pewno, że niektóre marki mają w swoich paletach opracowane barwy, które wpisują się w panujące trendy danego roku.
Kolorem roku 2020 został PANTONE 19-4052 Classic Blue. Klasyczny niebieski symbolizuje spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji oraz trwałych życiowych fundamentów w niepewnych czasach zdominowanych przez technologię, za którą wiele z nas nie jest w stanie nadążyć. Odcień przywodzący na myśl wieczorne niebo ma skłaniać do myślenia i głębokiej refleksji oraz nieustannego poszerzania perspektyw. Wzbudzający zaufanie kolor będzie więc obecny w nadchodzącym roku na Instagramie, w kolekcjach światowych projektantów i w trendach mody ulicznej. Według specjalistów Instytutu Pantone wpłynie również na wybory kierunków podróży i identyfikację graficzną nowoczesnych gadżetów.