Barber, czyli kto?

By in , , ,
451
Barber, czyli kto?

To współczesne określenie fryzjera męskiego, zajmującego się także goleniem, strzyżeniem brody, masażami
i woskowaniem. Zapomniany przez lata zawód golibrody wraca do łask. Golarzy, którzy strzygą, podcinają czy trymują brody niczym przedwojenni rzemieślnicy, można znaleźć w barbershopach, czyli męskich salonach fryzjerskich.
Zakład golibrody to męskie sanktuarium. Charekteryzuje te wnętrza wyposażenie z ciężkiego, ciemnego drewna, meble w stylu retro, solidne lustra w drewnianej ramie, czasami poroże na ścianie – wystrój obowiązkowy miejsca dla dbających o siebie mężczyzn. Panowie czekają w kolejce do balwierza popijając whisky czy rum, rozmawiając o bieżących sprawach. Golarz z brzytwą w ręku starannie przycina kolejne fragmenty zarostu, pochylając się nad brodaczem zasiadającym w fotelu. Po zabiegu, rozprowadza na dłoniach aromatyczny olejek, który następnie wciera w brodę klienta. Po zakładzie roznosi się charakterystyczny zapach wody po goleniu. Na koniec delikatny masaż twarzy, psiknięcie perfumami i gotowe. Do salonu wszedł mężczyzna, wychodzi z niego prawdziwy dżentelmen.

Moda na brody i wąsy zadomowiła się w dzisiejszych czasach na dobre, a klasyczny barbering od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Balwierze czerpią z jednej strony z XIX-wiecznej europejskiej tradycji, a z drugiej z amerykańskich zakładów fryzjerskich z lat 50. To na nowojorskim Williamsburgu – jednej z najmodniejszych dzielnic miasta rozpoczął się bum na utrzymane w stylu retro barbershopy nowej generacji. Niektóre przypominają salon tatuażu, w innych widać fascynację właścicieli stylem harleyowców albo deskorolkarzy. Każdy ma inny styl – a charakter wnętrza przekłada się na styl strzyżenia. 

https://www.salon24.pl/u/magazyn/829240,barber-golibroda-powrot-przedwojennego-rzemiosla

Miałam przyjemność zaprojektować i współpracować przy realizacji takie miejsca w Wałbrzychu. To nie jest pierwszy Barbershop, który zaprojektowałam, jednak ten jest wyjątkowy. Jego właściciel Rafał, to profesjonalista z wieloletnim doświadczeniem. Dbałość o detale, precyzja wykonania prac remontowych i zaufanie jakim mnie obdarzył zaowocowała taką realizacją.

Polecam BARBER KING Rafał i Kacper Borowscy tel. 698 299 604

PROJEKTY 3D wizulizacje

PROJEKTY dokumentacja techniczna – fragment